Linecká inspirace

Linecké cukroví je snad to nejběžnější a nejčastěji připravované vánoční cukroví.

Obvykle se upeče nějaký vykrajovaný tvar, poslepuje je marmeládou nebo krémem a někdy na vrchu ještě ozdobí polevou a mandlí, oříškem apod. Nebo se peče linecké slepované tak, že se v horním dílu vymáčkne kolečko i jiný tvar a cukroví je zdobeno prosvítající marmeládou.

Základní linecké těsto je možné ale obměňovat už ve svém základě. Je možné přidat kakao a udělat cukroví hnědé. Je možné přidat trochu rozpustné kávy a udělat cukroví kávové. Je možné přidat trochu mletého zázvoru a udělat zázvorky nebo anýzu a udělat anýzové cukroví. Podle druhu základu se potom vybírá čím jednotlivé díly slepit a čím na povrchu ozdobit. U výrazných chutí, např. u těsta kávového, skořicového, zázvorového už se většinou ani neslepuje, jen se na povrchu ozdobí.

A zatímco u obyčejného lineckého těsta je základem chuti právě to, čím je cukroví slepeno a poleva na povrhu a těsto je spíš jen nosičem doplňkových chutí, tak u kořeněných těst je to naopak. Marmeláda na slepování a chuťově výrazná poleva na povrchu by se s výraznou chutí těsta mohla tzv. potlouct.

1. Všechny suroviny zpracujeme v hladké těsto a uložíme do lednice přes noc.
2. Na pomoučněném vále těsto vyválíme a vykrajujeme požadované tvary. Tvary, které budeme slepovat, uděláme tenčí.
3. Pečeme v troubě rozehřáté na 180 °C cca 10 minut.
4. Slepíme marmeládou a ozdobíme čokoládou, oříšky nebo jiným zdobením.
250g bezlepkové mouky
120g másla
80g pískového cukru
1 vejce
koření dle přání (zázvor, skořice, kakao, perníkové koření atd.)